Byť iný

By | 11. februára 2014

„Byť iný“ je dnes akási mantra, ktorá sa ťahá celým motivačným priemyslom ako medový motúz. Snáď ani neexistuje o osobnom rozvoji, či podnikaní, ktorá by túto poučku minimálne raz nespomenula, o tom, že veľa kníh je na nej priam založených ani nehovoriac. A pri tom taká sprostosť.

Darmo sa oháňajú tým, ako veľmi treba byť iný, ponúknuť niečo extra, čosi iné ako konkurencia – odlíšiť sa, či rovno „budovať fialovú kravu“. V reáli to proste nefunguje. Nie je to totiž len o tom byť iný. Byť iný je totiž len o tom, že človek skôr zaujme. To je všetko. Len zaujať.

Biznis však nie je to o tom len zaujať, ale aj schopnosti presvedčiť a na konci predať. Vašu kravu darmo natriete na fialovo, ak bude inak taká istá ako u vašej konkurencie a navyše ste mizerný obchodník, ktorý ju nedokáže predať.

Odložte kýbel s fialovou farbou a serte na rady kadeakých marketingových guruov, ktorí predávajú len knihy plné 100x zopakovaných myšlienok (ani sami nie sú „iní“).

Nebojte sa byť rovnakí. Nie je to hanba. Ak raz niečo funguje konkurentovi, môže to fungovať veľmi dobre aj vám. Tajomstvo nie je v tom byť silou mocou „opačný“ či odlišný, ale vybrať to, čo funguje a vylepšiť to (a aj to len v príapde, že je to vylepšenie k prospechu).

Snaha byť iný, už stála mnoho ľudí mnoho úsilia, mnoho peňazí a mnoho zbúraných nádejí či snov. Nebuďte nasilu iní. Berte čo funguje, inšpirujte sa a nebojte sa kopírovať. A ak náhodou prídete na niečo, čo sa dá spraviť lepšie, efektívnejšie a inak, až potom si dovoľte luxus „byť iný“.

Pridaj komentár