Nauč niekoho chytať ryby … len keby ešte tak chcel

By | 2. februára 2014

Poznáš to čínske príslovie:

Daj niekomu rybu a nasýtiš ho na pár hodín. Nauč ho chytať ryby a nasýtiš ho na celý život.

Je v ňom skrytá istá dávka pravdy.
Najlepší spôsob ako niekomu pomôcť je aj podľa mňa naučiť ho, ako si môže pomôcť sám. Samostatnosť je totiž to, čo dnes mnohým chýba. Problém však často nie je v tom, že ľudia by samostatní byť nevedeli, oni to proste nechcú.

Nalaď mi telku, nastav mi hodiny, pohľadaj mi na internete toto, počítač mi tu dačo vypisuje a neviem čo mám robiť, …

10 minúť čítania, pár ďobnutí do ovládača, či klávesnice, … a človek si môže ušetriť pol hodinový rozhovor s niekým ďalším kým mu vysvetlí čo presne chce a ako to chce, no hlavne, mohol by ušetriť hodinu aj tomu druhému.

Nedeje sa to však. Pohodlnejšie je povedať „ja to neviem, sprav to ty“.

Neznášam ten prístup. Nie preto, že by som nerád pomáhal. Práve naopak, keď viem že niekto pomoc potrebuje tak pomôžem ochotne. Neznášam však ako to ľudia vedia brutálne zneužívať a tú ich automatickú rezignovanosť na akýkoľvek pokus spraviť danú vec samostatne. To čínske príslovie by chcelo aj bračeka:

Pomôžt niekomu raz a už sa ho nezbavíš. Kedykoľvek bude mať znovu podobný problém, pobeží hneď za tebou.

V biznise je samozrejme práve toto super. Ak dáš najavo, že si ten, kto vie vyriešiť nejaký problém, o prácu v budúcnosti máš postarané. O prácu a samozrejme aj plácu.

Prihliadnuc k úvodnému prísloviu – proste vieš „chytať ryby“. A keby si chcel, vieš to pravdepodobne naučiť aj ostatných. Teda, keby chceli aj oni.

Problém je ale v tom, že mnohí ľudia si neuvedomujú výhody samostatnosti, zvedavosti a vrhania sa vpred voči výzvam (nech je ňou trebárs aj  výmena žiarovky, či naladenie TV staníc).

A potom sa všetci čudujú, že u nás nie je „práca“. Tá tu samozrejme je a je jej dostatok. Čo tu však nie je, sú zamestnanecké pozície pre ľudí, ktorí keď niečo nevedia, povedia „sprav to ty“, či „ja to neviem, nech to spraví niekto kto to už robil“.

Prešľapujú z nohy na nohu, blúdia v jednom kruhu tých istých činností a bože chráň spraviť niečo iné, nové, nevyskúšané a doposiaľ nepoznané. Ako zombíci.

Nebuď ako oni. Zombíci sú tupí. Zombíci majú len svoj kruh, nevidia zaň, nevidia možnosti, nevidia čo všetko sa dá spraviť a dosiahnuť. A preto ani nikdy nič nedosiahnu.

Zombík milionár neexistoval, neexistuje a existovať ani nebude. Vždy bude mať len otrhané šaty a šliapať v uzavretom kruhu.

zombie

Pridaj komentár