Paretovo pravidlo

By | 19. januára 2014

Poznám veľa ľudí, ktorí sa snažia viac, či menej riadiť tzv. Paretovým pravidlom. Je to stará teória talianskeho filozofa, ekonóma a sociológa Vilfreda Pareta o tom, že v našich životoch nám pri akejkoľvek činnosti 20% úsilia prináša 80% výsledkov.

No, ono vlastne Pareto týmto pravidlom 80:20 popísal len jeho teóriu, že 80% majetku (hmotných statkov), drží v rukách len 20% „vyvolených“. Na teóriu o tom, že tento princíp máme akosi zakomponovaný v živote všetci a že sa týka všetkého čo robíme, to vypracovali až rôzni školitelia osobného rozvoja, motivátori, kouči, a hromada iných obchodníkov so snami.

Či už človek tomu, že princíp 80:20 platí naozaj verí, alebo nie, je jeho osobná vec. Seriózne štúdie na túto tému dostupné nie sú a dojmy si vždy každý vo svojej mysli upraví tak, aby korešpondovali s jeho presvedčením.

Podľa mňa osobne, to je kúsok naopak. Tých 20% síce môže priniesť väčšinu požadovaných výsledkov, no ak chce človek dosiahnuť na vrchol, tak „väčšina“ nebude dostatočná. Stačí sa pozrieť na vrcholových športovcov – venujú ceste za svojim cieľom prakticky všetko, prisposobujú mu osobný život, venujú mu voľný čas (resp. žiadny vlastne nemajú), nasledujú pevný režim a práve to z nich robí ľudí na vrchole.

Napr. taká kulturistika. Môžete si síce vo fitku odbiť heavy duty vysoko intenzívny tréning (to je tých 20%), no ak flákate stravovanie (čo je záležitosť 24/7), alebo spánok (čo do 20% tiež akosi nevojde), tak brutálnu postavu nevybudujete a o víťazstve na Mr. Olympia môžete leda tak snívať. Tých 100%  proste potrebujete, inak ste nikto.

Ok. Odmyslime si to, že chceme byť Mr. Olympia. Nesnažme sa brať vrchol útokom a uspokojme sa s tým, že máme 80% výsledkov. A predstavme si, že Paretov princíp by naozaj platil. Že nám stačí spraviť 20% činností a dosiahneme tých 80% výsledkov.

Mám potom len jednu otázku – ak sa tým ideš riadiť, ako vieš, čo je tých 20%? Ak si v živote nedržal v ruke činku, nezaujímal sa o stravu a kvalitu spánku, ako vieš, že práve to, čo si vyberieš, je tých 20%? Ak sa sústredíš len a len na tréning, tak svaly nevybuduješ – flákaš stravu a nemajú narásť z čoho a flákaš spánok a nemajú narásť kedy. Ak sa sústredíš na stravu a tréning budeš pokldať za zbytočnosť, vybuduješ znova prd – svalom chýba impulz na to aby sa naštartoval ich rast. No a ak chceš len spať, …

Podobne to je všade. Pokiaľ v danej činnosti proste tých 100%, alebo iné veľmi vysoké úsilie nevynaložíš, tak nevieš, ktorých 20% to vybrať. A keď to 100% úsilie už raz vynaložíš, tak aký ma zmysel nepokračovať na vrchol ale uspokojovať sa s 80%?

P.S.: Aby to nebolo také ľahké, ľudské poznanie sa stále prehlbuje a vývoj ide v každej oblasti dopredu míľovými krokmi – ak si myslíš, že dnes poznáš 100%, tak vedz, že to tak nie je – poznáš len niečo, ani zďaleka nie všetko a akýkoľvek tip „podstatnej menšiny činností“, je len subjektívny tip, ktorý je pravdepodobne nesprávny.

Pridaj komentár