Miera bezpečnosti – prístup Warrena Buffetta

By | 10. januára 2014

O tom, že kto riskuje, ten môže veľa získať, sa popísalo už veľmi veľa – snáď celé stohy kníh, článkov a príspevkov. Je však rozdiel medzi „riskovať“ a „riskovať“.

Nádherne to ukazuje prístup, ktorý používa asi najznámejší a najbohatší investor na svete – Warren Buffett. K svojim investíciám pristupuje vždy metódou, kedy vyhodnocuje aj tzv. „mieru bezpečnosti“.

Skrátene by sa to dalo popísať tým, že okrem toho, že hľadí na potencionálny zisk a pravdepodobnosť jeho dosiahnutia, vždy berie v úvahu aj najhorší možný scenár a jeho deštruktívny účinok.

Jednoduchšie bude vysvetliť si to na príklade (použijeme ten z knihy T. Ferrissa – 4-hourch chef / v slovenčine 4-hodinový šéfkuchár).

Pri pôrode má v prípade komplikácií lekár niekoľko možností. Použiť „kliešte“ (ktorými vytiahne dieťa von), alebo zvoliť cisársky rez. Z hľadiska deštruktívnosti tela matky (kliešte žiadne, cisársky – jazva, anestéza, dlhé hojenie atď), sú kliešte jednoznačne lepšie. Taktiež je ich použitie rýchlejšie a pohodlnejšie. Majú len jeden problém. Lekár musí v prípade ich použitia dodržiavať presne určený tlak a rýchlosť ťahu. To znamená, že nesmie prekročiť vopred určený, značne jemný tlak na hlavičku dieťaťa a zároveň ani ťahať ho von prirýchlo.

Vo výsledku sa zákrok s kliešťami stáva neskutočne rizikovým, hlavne v stresových podmienkach aké pri pôrode s komplikáciami väčšinou zavládnu. Nie je nič výnimočné, ak sa pri ich použití dieťatko zraní a skončí aj s trvalými následkami.

Práve o tom, je tzv. „miera bezpečnosti“ – vybrať takú možnosť, ktorá síce nemusí byť na prvý pohľad tá najvýhodnejšia, a v prípade investovania ani najvýnosnejšia, no v prípade komplikácií nemá brutálny deštruktívny efekt.

Múdry investor aj vďaka tomuto prístupu investuje tak povediac „s rozumom“, pričom zároveň samzorejme príjima aj riziko (akurát, že prípadný neúspech nemá fatálne následky). Škoda, že toto všetky tie knihy o investovaní tak akosi prehliadajú a namiesto toho učia len „nebáť sa rizika“.

Pridaj komentár