Ak sa jedny dvere zatvoria, otvoria sa iné …

By | 15. novembra 2013

Ak sa jedny dvere zatvoria, otvoria sa iné … alebo sa proste tie zavreté znovu otvoria. Tak totiž dvere fungujú 😉

V biznise je to tak isto. Nie vždy zostane za človekom „cesta zarúbaná“. Niekedy má význam po čase sa vrátiť a skúsiť to znova. Uspelo tak mnoho firiem. Často sa stáva, že ľudstvo na niečo nie je pripravené, a rozdiel 5 či 10 rokov je priepasťou medzi krachom a neslýchaným úspechom.

A nie len to. Niekedy dokonca návrat do predtým úspešnej opustenej firmy znamená ďalší, ešte väčší úspech. Napr. Apple stál pri zrode osobných počítačov. Jeho Macintosh vo svojej dobe prekonal prakticky všetku konkurenciu, no odchodom Stevea Jobsa na niekoľko rokov začalo obdobie jeho úpadku. To sa zvrátilo po jeho návrate, kedy táto firma vystúpila ešte vyššie.

Ak by sa Jobs riadil heslom „ak sa jedny dvere zatvoria, otvoria sa iné“, zostal by pri firmách, ktoré založil po ochode z Apple – pri NeXTe a Pixare. Tá prvá by pravdepodobne časom krachla (resp. na prahu krachu stála práve vtedy keď ju zlúčil s Applom). Tá druhá by asi dosiahla rovnaké úspechy ako sa aj stalo, no rozhodne by neprišla s hardvérom – čiže by sme tu možno dnes ešte stále nemali v tak veľkej miere rozšírené dotykové smartfóny, či tablety a aj hudba by sa stále dala kúpiť len v kamennom obchode.

Chvalabohu, sa ním neriadil. Nebál sa otvoriť už raz zavreté dvere.

 

Pridaj komentár