Silnejší prežije … či?

By | 11. novembra 2013

Často omieľaná a veľmi obľúbená fráza „silnejší prežije“ je vlastne celá zle. Určite ste ju už niekedy použili aj sami. Zamyslite sa nad ňou, možno ju už nabudúce použijete správne, alebo nepoužijete vôbec.

V podstate sa táto fráza tak nejak odvoláva na evolúciu, kde podľa názoru mnohých prežije len najsilnejší jedinec (dinosari sa práve otočili v hroboch).

Nie je to však tak. Teórie evolúcie a dokonca ani evolúcia sama nikdy nefungovala na princípe „najsilnejšieho“. Dokonca nefungovala ani na princípe „prežije najinteligentnejší“. Od začiatku funguje len jedným spôsobom – vyberá to, čo sa vie najlepšie prispôsobiť.

Prežije najprispôsobivejší

Neprežije silnejší, neprežije ani inteligentnejší, prežije ten, ktorý sa vie najlepšie prispôsobiť. Ako to funguje pri evolúcii funguje to aj v biznise. Dlhodobo prosperovať vedia len firmy, ktoré sa neboja prispôsobiť.

Apple viacmenej prehral vojnu na poli počítačov (nie úplne, no neodkrojil si tak veľký koláč ako chcel v začiatku – na úkor PC a microsoftu), no prispôsobil sa tomu kam trh neodvratne smeroval a vyhral ju na plnej čiare na poli tabletov, smartfónov, či MP3 prehrávačov.

Myspace či Friendster ako prvé sociálne siete načrtli čo bude trendom budúcnosti, no nedokázali držať krok – naopak, Facebook, ktorý najprv začínal ako malá exkluzívna sociálna sieť len pre študentov Harvardu sa prispôsobil (zrušil exkluzivitu a až dodnes neustále upravuje čo sa dá). A ako to dnes vyzerá? Nuž, vie tu niekto ešte vôbec čo je/bolo Myspace či Fiendster?

Amazon vytušil kam trh smeruje a prišiel v masívnom merítku s ebookmi. Kde sú dnes klasické kníhkupectvá a vydavatelia, ktorí na to mali celé dekády a čo sa stalo synonymom čítačky elektronických kníh? Žeby kindle?

Všetci, čo chcú na trhu pretrvať sa musia skôr či neskôr prispôsobovať. Lebo prežije len najprispôsobivejší.

Pridaj komentár