Cesta do pekla a ešte ďalej

By | 7. novembra 2013

Väčšina ľudí vyrastala v tom „bežnom“ svete. Vo svete kde padali poučky ako „dobre sa uč a budeš raz perfektne zarábať“, podnikatelia boli vždy tí zasraní zdierači ožobračujúci „vraj pocitvých pracujúcich“ ľudí, a kde jediná skutočná istota je vraj trvalé zamestnanie (ak túto Lochnessku niekto už videl, zdokumentujte to prosím pre ďalšie generácie).

Myslím, že čitateľ chápe o čom je reč. Osobne to teraz nazvem pre jednoduchosť „osobný svet pred motiváciou“. Totižto, ak z toho názorového sveta niekto vykročí, je to väčšinou (aj keď nie vždy) zásluhou nejakej motivačnej knihy, seminára, či videa, ktoré mu akoby „ovoria oči“. Začne hltať vo veľkom všetky motivačné materiály, trúsiť okolo seba múdre citáty a pravdepodobne aj skúšať rovnako „otvárať oči“ všetkým v okolí (a príde tak často aj o veľa priateľov).

Je to celé dosť podobné sekte. Silná viera, pocit, že konečne vidíme pravdu a nutkanie spasiť celý svet. O to horšie, že je väčšinou prepojená s nejakým MLM systémom.

Časom (skôr či neskôr) sa ale od tej motivácie v MLM štýle človek pohne ďalej (teda aspoň v to dúfam – predstava že tam niekto skysne do konca života je strašná). Dôvody bývajú väčšinou dva:

  1. buď sa „premotivuje“, skúsi nejaký projekt (možno aj viac) a neuspeje
  2. alebo sa naopak k ničomu okrem „motivovania sa“ nedokáže celú dobu dokopať (prokrastinácia hadr)

Vráti sa buď do sveta pred motiváciou (to je ten horší prípad), alebo sa pohne ešte ďalej – do sveta rozumu (to je ten ideálny prípad).

Svet rozumu

V podstate je toto ten svet kde by človeka mala motivačná literatúra, videá, semináre atď, posunúť hneď. Bohužiaľ biznis s nimi je krutý a plný hajzlov a manipulácií v čoho dôsledku taký „prerod“ trvá o to dlhšie (človek namiesto prehupnutia sa k svetu rozumu najprv prebrodí stoku sektárskeho sebaoblbovania motivačným balastom).

To je vlastne dôvod, prečo veľa ľudí na motivačný biznis zanevre a nadáva naň. Často totiž v sektárskom zápale prídu okrem množstva času a priateľov aj o financie, tí najzapálenejší niekedy aj o rodinu. Je to doslova prechod peklom, navyše takým za ktoré si môže človek tak nejak sám.

O to sladší je však nádych „na druhej strane“. Po tom, čo človek prejde do sveta rozumu. Do sveta kde sa veci nerobia preto lebo väčšina to tak robí. Do sveta, kde sa veci nerobia ani preto lebo na seminári, či v knihe, alebo videu nám niekto posunul nejaké „tajné“ informácie ako zbohatnúť, dosiahnuť úspech, splniť si sny atď.

Nie. V tomto svete sa nosí rozum. Ak sa ide niečo robiť, ide sa to robiť lebo človek si uvedomuje, že nečinnosťou ešte nikto nič veľké nedosiahol. Zároveň si však uvedomuje, že ak niekto prednáša tisíckam ľudí o nejakom tajomstve, asi to už nebude tajomstvo a že ak by tak perfektne fungovalo pre každého, tak avonlady z 90tych rokov by sa dnes už všetky váľali v prachoch a nehľadali dnes nejaké iné MLMká, „ktoré im už zaručene prinesie vytúžené milióny“.

V tomto svete sa využíva motivácia, no využíva sa aj zdravý rozum. Využíva sa na to, aby sa tá motivácia správne nasmerovala. Aby úsilie, ku ktorému človeka vybudí, bolo investované do niečoho, čo má skutočnú šancu na úspech.

Dúfame, že v tomto svete čím skôr skončia všetci.

Pridaj komentár