O dvoch vlkoch

By | 20. septembra 2013

„V každom človeku žijú dvaja vlci. Jeden je dobrý a jeden zlý. Obaja spolu navzájom bojujú. A vyhrá ten, ktorého kŕmiš.“

Práve toto je jeden z najobľúbenejších „citátov“ poslednej doby, niekedy prezentovaný ako príbeh s dvomi indiánmi (pôsobí tak asi tajomnejšie a múdrejšie).

Má však jednu veľmi zásadnú chybu. Že je celý založený na existencii nejakého dobra a nejakého zla. Oba tieto pojmy sú pri tom silno subjektívne – každý si pod nimi predstaví niečo iné. Pre niekoho je napríklad „zlo“ živiť sa marketingom, lebo to celé pokladá za klamstvá, pre iného je to zas životné poslanie – dávať ľuďom do povedomia vynikajúce produkty, či služby , ktoré riešia ich problémy a uspokojujú najrôznejšie potreby.

Pýtam sa teda v indiánskom štýle (nech je to tajomné a múdre) – ktorý vlk to ten marketing je?

Alebo inak – tetuška na telemarketingu. Celé dni obvoláva nekonečný zoznam telefónnych čísel z databázy, aby uživila svoju rodinu. Pre tých, ktorých tým otravuje je to čo robí stelesnené zlo a jej šéf sa určite volá Luciferus Hitler. Pre ňu, je to cesta, ako môže nakŕmiť svoje hladné deti, či inak uľahčiť rodinnému rozpočtu – je to pre ňu činnosť, ktorou priamo nikomu neubližuje a naopak, pomáha svojim blízkym.

Je to ten „zlý vlk“? Znovu – ako pre koho.

Vnímanie zla a dobra je len v nás, v tom ako na veci hľadíme a v tom ako ich sami chceme vidieť. Nedajte sa preto zdeptať podobnými sračkoidnými poloezoterickými príbehmi, ktoré tvrdia že niečo ako zlo a dobro existuje a že medzi sebou navyše zápasia.

To akí sme, čo robíme a či sme so sebou spokojní, je len v nás. Je to len o tom ako veci vnímame my a ak sa rozhodneme, že žiadny „zlý vlk“ v nás nie je, tak proste nebude.

Že ho vidia iní? To je len ich vlastný prelud – ich zosobnené morálne pravidlá … vlastne často ani to nie, ale len bohapustá závisť a prachsprostá neprajnosť.

Serte na to čo si myslia druhí, verte sami v seba a v to čo robíte, choďte si svojou cestou, žite si svoj život a hlavne – vyserte sa na nejakých pripečených vlkov.

Pridaj komentár