Cesta bez cieľa

By | 31. augusta 2013

Asi každá motivačná kniha, množstvo citátov slávnych, ale aj kopec iných zdrojov tlačí každému dookola jeden „návod na život“ – urči si cieľ a choď za ním.

cestaSamozrejme, je to použiteľné a áno, prináša to aj výsledky. No nie je to jediný spôsob ako to niekam dotiahnuť. Existuje taktiež veľmi veľa firiem, či ľudí, ktorí dosiahli veľké veci a pri tom šli po svojej ceste „bezcieľne“.

Koniec koncov, máloktorý podnikateľ, vedec, umelec či iný slávny človek hneď na začiatku vedel kam až to chce dotiahnuť. Steve Jobs chcel pôvodne robiť počítače, nie tablety, telefóny či prehrávače hudby. Podobne Larry Page a Sergej Brin netušili, že okrem vyhľadávača ovládnu svet aj s free webmailom, reklamným PPC systémom, operačným systémom pre smartfóny atď. A rovnako ani Mark Zuckerberg v začiatkoch netušil, že ide vytvoriť jeden z najnavštevovanejších webov na svete a kompletne zmení to, akým spôsobom trávia ľudia voľný čas – chcel len spraviť elitnú sociálnu sieť pre študentov Harvardu.

V realite je to tak, že spôsoby ako sa k niečomu dopracovať sú dva:

  1. určiť si cieľ a vytrvalo za ním ísť
  2. určiť si cestu a vydať sa po nej, nesústrediac sa na to kde je cieľ, ale len na to, kam zhruba smeruje

Práve to „vydanie sa na cestu“ je často jednoduchšie a rýchlejšie. Vo výsledku totiž určovanie cieľu a prílišná fixácia sa naň, vedie priamo či nepriamo k plánovaniu a tvorbe rôznych stratégií, ktoré samé o sebe sú často stratou času, ak nie rovno vrahom ideálov a snov. Slovami klasika:

„Načo vám je dokonalo pripravená stratégia, keď sa svet okolo vás neustále mení?“
Ján Košturiak

Naopak, vydanie sa na cestu a pozorné sledovanie okolia je často oveľa rýchlejšie a aj značne flexibilnejšie. Otvára dvere mnohým príležitostiam, ktoré sa cestou ukážu a zároveň nelimituje rozvoj človeka. Pokiaľ príde na križovatku, môže si vybrať aj inú cestu ako keby šiel za konkrétnym cieľom. A o tom predsa život je – o rozmanitosti, nových voľbách, zážitkoch a prispôsobovaní sa rôznym okolnostiam, nie o honbe za jedným cieľom za druhým.

zdroj foto: <Stef>

Pridaj komentár