Urazil si?

By | 4. augusta 2013

Kto nič nerobí, ten nič nepokazí. Inak povedané – kto len sedí na riti a o nič sa nesnaží, ten pravdepodobne nikoho ničím nenaštve (ak teda jeho ničnerobenie nemá upírsky podtón v zmysle vyciciavania financií od niekoho iného).

Každopádne platí priama úmera – s narastajúcou aktivitou väčšinou stúpa aj počet ľudí, ktorí sa na toho aktívneho naštvú či urazia. Čo s nimi?

Nič. Neoplatí sa ich riešiť.

Prečo?

Lebo za to, že sa niekto urazí, naštve, či naserie, si môže on sám.

Urazil sa niekto lebo si niečo povedal?

To je jeho problém, nie tvoj. Ty si si povedal svoje. To, že to niekomu inému nevyhovuje je len a len jeho postoj, ktorý si musí vyriešiť sám so sebou.

Uráža niekoho to čo robíš? Znovu – je to jeho problém.

Svet nefunguje tak, že sa každý bude silou mocou správať tak, ako si predstavuje práve dotyčný. Každý človek má vlastnú hlavu, individuálne postoje, vnímanie rôznych vecí a z toho vyplývajúce správanie. Ak to niekto neakceptuje, môže sa urážať, no tým nič nevyrieši (len sa zbytočne dookola nasiera).

Riešiť to, že sa niekto urazí, má zmysel len v jedinom prípade – že ho chápeš, svoj čin ľutuješ a nemieniš ho už zopakovať. Čiže len ak zmeníš ty sám svoj postoj a hodnotovo sa priblížiš k tomu druhému.

V opačnom prípade začne len urážací ping-pong, kedy sa na striedačku bude jeden urážať a druhý si ho udobrovať. A to už nemá význam vôbec. Je to len predlžovanie agónie, ktorá sa končí vzájomným odchodom si zo životov (skôr či neskôr).

Zamysli sa nad tým nabudúce, skôr ako si niekoho pôjdeš udobriť.

Pridaj komentár